Mandala to wzór, który rozprzestrzenił się w mgnieniu oka na całkowitym świecie. Współcześnie to bardzo kojarzony motyw połączony niekoniecznie z wyznaniem religijnym.
Dzisiaj właściwie każdy jest w stanie nazwać ten symbol, ponieważ kilka ludzi tatuuje go sobie na ciele bez większej edukacji na jego temat. Niemniej jednak czy chociaż połowa z nich wie skąd wywodzi się mandala i jakie posiada znaczenie?
Mandala buddyjska to motyw artystyczny bardzo mocno zagnieżdżony w buddyzmie tantrycznym. Jego tworzenie, a następnie niszczenie jest formą medytacji (są podczas niej tworzone i wykorzystywane) i ma bardzo duże znaczenie religijne. Dlatego mandale tworzone z piasku są celowo wysypywane do rzeki, by rozsiać pozytywną energię, która z niej płynie (buddyzm tybetański). Malowane mandale buddyjskie są trwałe i bez przerwy wykorzystywane w trakcie modlitw. Mandala jest diagramem, który przedstawia chaos, przebierający harmonijną postać.Najprościej mówiąc, jest to zaprezentowanie Wszechświata. Mentalna eskapadę poprzez mandale buddyjską jest wędrówką przez kosmos do istoty rzeczywistości. Ukończone dzieło jest punktem zbiorczym dla sił wszechświata , a ponadto miejscem dla bóstw. Jaką formę ma mandala buddyjska? To połączenie regularnych figur geometrycznych- koła (symbol nieba, sfery sacrum, nieskończoności) i kwadratu (symbol świata ziemskiego i człowieka). Początkiem i końcem symbolu jest punkt centralny, łączący obie figury. Można wyróżnić na przykład mandale oczyszczające albo wzmacniające dane cechy, obszar życia człowieka.
Polecana strona: mandala tybetańska.